از کجا بفهمیم نقره است؟ رکاب فارسی
اکتبر 6, 2023 توسط پشتیبانی 2

از کجا بفهمیم نقره است؟

از کجا بفهمیم نقره است؟ بر اساس تحقیقات فروشگاه رکاب فارسی این سوال را خیلی از افراد در اینترنت جستجو می کنند. بر اساس این آمار بر آن شدیم تا به عنوان تولید وعرضه کننده انواع نقره جات و بدلیجات پاسخ این سوال را توسط این مقاله به طور کامل شرح دهیم.

از کجا بفهمیم نقره است؟ جستجو مقاله در رکاب فارسی

افرادی که این سوال را می پرسند قطعا یک کالا شبیه نقره دارند. این کالا میتواند سکه، ساعت، رکاب یا انگشتر، چاقو، ظرف، گردنبند، دکوری یا غیره باشد.

از کجا بفهمیم نقره است؟ مقاله ای برای تست نقره و بدل در فروشگاه رکاب فارسی

در حالت عادی باید به مراکز تعمیرات طلا و جواهر یا فروشگاه نقره فروشی جهت پی بردن به حقیقت مراجعه کنید. البته ما می دانیم که شما قطعا دنبال این راه حل نیستید و هدف شما پیدا کردن یک روش خانگی برای پی بردن به حقیقت است. 

به طور کل شناسایی و تشخیص نقره از غیره نقره بسیار دشوار است. روش های متعددی در اینترنت وجود دارد که تقریبا بسیاری از آنها از حوصله خارج و درنهایت هم فقط باعث گمراهی شما می شود. پس به مقاله از کجا بفهمیم نقره است؟ در فروشگاه رکاب فارسی اطمینان کنید. پاسخ ما به این سوال ارائه یک روش ساده و قطعی برای پی بردن به نقره است.

از کجا بفهمیم نقره است؟ با وایتکس

برای این منظور نیاز به مقداری وایتکس دارید. ماده تشکیل دهنده وایتکس هیپوکلریت سدیم Sodium hypochlorite با فرمول شیمیایی NaClO است.

از کجا بفهمیم نقره است؟ با وایتکس میشه متوجه شد رکاب فارسی

از عوامل شناسایی این ماده بوی تند همین طور رنگ زرد آن میتوان اشاره کرد. البته در وایتکس مواد دیگری هم علاوه بر هیپوکلریت سدیم وجود دارد. این ماده شوینده را میتوانید از تمامی فروشگاه های مواد شوینده، زنجیره ای همین طور سوپر مارکت ها تهیه کنید.

قطعه که میخواهید روی آن تست کنید را ابتدا با یک دستمال ساده تمیز کنید. سپس یک گوش پاک کن بردارید و به مقداری وایتکس آغشته کنید. این مقدار اگر در حد نصف یک قطره هم باشد کفایت می کند.

سپس به سرعت مالشی در حد نقطه روی بدنه کار ایجاد کنید. در صورتیکه که کالا شما نقره باشد در کمتر از ثانیه خاکستری و کم کم آن نقطه مشخص سیاه می شود. اگر بدل باشد سیاه نمی شود یا به رنگهای مختلفی چون سبز و غیره مشاهده می شود. ما این کار را به عنوان مثال روی یک رکاب نقره انجام دادیم. داخل آن در کمتر از 2 ثانیه سیاه گردید.

سیاه شدن نقره در تماس با وایتکس برای تست نقره

اگر می خواهید کار راحت تری داشته باشید میتوانید از جای راپید هم استفاده کنید. راپید های مخزن خالی را میتوانید از لوازم تحریر بگیرید و داخل آن مقدار کمی وایتکس بریزید. سپس مثل خودکار روی بدنه کالاهای مختلف با ظرافت بالا تست کنید.

نوک راپید ها در حد 0.3 دهم هست و دیگر نیازی ندارید که از گوش پاک کن استفاده کنید. گوش پاک کن ها با توجه به پهن بودن نوکشان دقت کمتری دارند و وایتکس را روی سطح کار پخش تر خواهند کرد ولی راپید حالت نقطه ای تر دارد و خلاصه اینکه تمیز تر است.

بعد از اینکه متوجه شدیم چه کاری انجام دهیم

درباره استفاده از این روش باید بدانید که حتما باید به سرعت بعد از تست گرفتن محل را شستشو کنید. در نهایت بعد از شستشو به سرعت توسط پارچه کرکی یا پنبه آنرا پولیش کنید. در انتهای مقاله نحوه پولیش کردن نقره با پنبه و کرکی را به شما آموزش خواهیم داد.

شستشو قطعه بعد از تست با وایتکس فروشگاه رکاب فارسی

چرا باید شستشو کنید؟ اگر کالا شما نقره نازکی باشد و بعد از تست شستشو نشود امکان سوراخ شدگی در بدنه کار وجود دارد. اگر زنجیر باشد در صورت عدم شستشو نازک تر می شود.

وایتکس بافت نقره را از بین می برد پس حتما بعد از تست به سرعت کار شستشو و پولیش را انجام دهید تا لکه سیاهی که در واقع کلرید نقره است از بین برود. اگر شستشو سریع انجام شود تاثیر مشهودی روی نقره نخواهد داشت.

برای تست انگشتر مردانه یا زنانه بهترین نقطه قسمت داخل و درون حلقه است. این قسمت عموما از دید پنهان است و به راحتی میتوانید تست را از این نقطه شروع کنید. با این کار زیبایی بصری انگشتر شما از بین نمی رود.

توجه کنید که برای تست زنجیر روی قفل آن وایتکس نریزید. عموما اگر وایتکس به داخل قفل نفوذ کند روی فنر داخلی تاثیرگذار است و قفل را از بین می برد. همین طور روی اتصالات نیز استفاده نکنید.

از کجا بفهمیم نقره است؟ برای زنجیر ها در فروشگاه رکاب فارسی

عموما اتصالات و جوش ها بسیار آسیب پذیر هستند. برای زنجیر توصیه می کنیم محلی نزدیک به قلاب باشد. این محل برای شما روی تصویر علامت گذاری گردید. برای گردنبند هم میتوانید در قسمت پشتی آن که روی بدن قرار می گیرد این تست را انجام دهید. با این روش ساده در کمترین زمان بصورت قطعی میتوانید نقره یا نقره نبودن کار را پی ببرید. برای زنجیر بجای گوش پنبه از نوک سوزن کمک بگیرید.

از کجا متوجه بشیم چند درصد نقره دارد؟

البته شاید شما یک سوال دیگر هم داشته باشید. آیا میتوان به عیار نقره هم پی برد؟ یا به عبارتی اگر سیاه شد حالا چگونه متوجه بشیم چند درصد نقره دارد؟

در جواب این سوال باید به شما اعلام کنیم که عیار نقره فقط با ریگیری مشخص خواهد شد. حتی در مراکز تعمیرات طلا و جواهر نیز نمیتوان عیار نقره را دقیق مشخص کرد.

دوب کردن نقره برای ریگیری و تست عیارسنجی نقره در فروشگاه رکاب فارسی

این طور کارها شهودی و برای درصد گیری حتما باید ریگیری شود. در ریگیری ابتدا کالای نقره باید ذوب و در نهایت توسط متخصص عیارسنجی می شود. گاهی هم اگر امکان باشد قطعه ای از کار بریده می شود و سپس فرآیند ذوب به عنوان نمونه روی آن قطعه آغاز می شود. پس هیچ روشی برای درصد گیری نقره وجود ندارد.

پولیش قطعات برای از بین بردن کلرید نقره

برای پولیش کار با پنبه میتوانید از کمی جلاسنج نیز کمک بگیرید. ابتدا یک تکه پنبه را بردارید و مقداری جلاسنج روی آن بزنید. مقدار جلا سنج به هیچ عنوان زیاد نباشد. سپس با سرعت بالا روی قسمت تیره یا سیاه بکشید. این کار را مکررا انجام دهید تا جلا اولیه بدست آید.

اگر در منزل دریل دارید میتوانید یک مته سوخته یا بلا استفاده را روی آن نصب کنید. سپس در کمال احتیاط آنرا روشن و دور موتور را در حداقل ترین حالت قرار دهید. سپس مقدار زیادی پنبه را به مته دریل نزدیک کنید. در این حالت مته، پنبه را دور خود می پیچاند. سپس مقداری جلا سنج روی بدنه یا پنبه بزنید.

مته پولیشی با پنبه رکاب فارسی

با استفاده از مته در حالت چرخش قسمت مورد نظر را جلا دهید. ما با این روش بسیاری از قسمت های ظریف کارها را کاملا پولیش و درخشان می کنیم.

با توجه به اینکه شما با دریل قصد انجام این کار را دارید حتما دو نقره و با حداکثر احتیاط این کار را انجام دهید. ما همواره توصیه می کنیم دریل را هنگام استفاده ثابت نگه دارید. با این کار در کمتر از چند ثانیه لکه حاصل از تست وایتکس از بین می رود و نمونه شما جلا آینه ای پیدا خواهد کرد.

امیدواریم مقاله از کجا بفهمیم نقره است؟ برای شما مفید بوده باشد. در صورتیکه امتحان کردید ممنون خواهیم شد نظر خود را از طریق بخش نظرات در زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.