همه چیز درباره دستگاه التراسونیک در رکاب فارسی
می 19, 2024 توسط رکاب فارسی 2

دستگاه التراسونیک جواهرات

دستگاه التراسونیک زیورالات و جواهرات مقاله ای در فروشگاه رکاب فارسی

دستگاه التراسونیک جواهرات و کاویتاسیون

حالا کاویتاسیون چیست؟ کاویتاسیون یا Cavitation پدیده ای است که در آن حباب های بخار را در مایع تولید می کنیم. با برخورد این حباب ها به جسم، حباب ها به شدت می ترکند یا منفجر می شود. این فرآیند بخشی از تمیز کردن زیورالات بشمار می رود.

به طور کلی تمیز کردن زیورالات و جواهرات با دستگاه التراسونیک بی خطر است. اما اگر جواهرات دارای سنگ های قیمتی یا نیمه قیمتی از جمله مروارید باشند باید مراقب باشید.

کاویتاسیون دستگاه التراسونیک جواهرات رکاب فارسی

از نکات مهم در مورد این دستگاه میتوان به این نکته اشاره کرد که دستگاه التراسونیک را بدون آب روشن نکنید. امکان خرابی دستگاه تحت این شرایط وجود دارد. در تصویر فوق میتوانید عملکرد دستگاه التراسونیک را در تمیز کردن جواهرات یا ترکیدن حباب ها را مشاهده کنید.

برای استفاده از دستگاه التراسونیک باید یک دستگاه التراسونیک همراه با شامپو التراسونیک و همین طور چنگ آبکاری یا پنس مخصوص داشته باشید. شامپوهای التراسونیک ایرانی و خارجی در بازار را میتوانید با مراجعه به مراکز فروش ابزارهای تخصصی جواهرات و زرگری تهیه کنید.

بدون شک خرید شامپو بسیار راحت است ولی ما به شما فرمول تولید این شامپو را در فروشگاه رکاب فارسی آموزش خواهیم داد. با این فرمول میتوانید با حداقل قیمت نسبت به تمیز کردن جواهرات بپردازید.

فرمول تولید شامپو دستگاه الترا

مخزن التراسونیک خود را با آب پرکنید. همان طور که میدانید مخزن دستگاه ها دارای لیتر های متفاوت است که شما باید با توجه به ظرفیت دستگاه خود این کار را انجام دهید. در مرحله بعدی یک قاشق غذاخوری آمونیاک به آب اضافه کنید.

آمونیاک با فرمول NH3  در اصل گازی بی رنگ است که دارای بو تند و تیزی است. این ماده بصورت مایع در فروشگاه های مواد شیمیایی عرضه می شود. زمانیکه شما آمونیاک را به آب اضافه می کنید محلول آمونیوم هیدروکسید را می سازید. دقت کنید که این ماده با توجه به درصدش میتواند باعث ایجاد سوختگی شود. با توجه به این نکته یک قاشق آمونیاک برای حل کردن در آب کفایت می کند.

آمونیاک برای اخت شامپو التراسونیک رکاب فارسی

در مرحله بعدی مایع ظرفشویی به آب مخزن اضافه کنید. این مقدار را متناسب با ظرفیت دستگاه به دلخواه انتخاب کنید و حتما نیازی به استفاده خیلی زیاد نیست. در حدی که مقداری اندکی روی آب کف ایجاد شود کفایت می کند.

اکنون شما یک شامپو التراسونیک خواهید داشت و باید دستگاه را روشن کنید. اجازه دهید دستگاه به مدت 5 تا 10 دقیقه بدون هیچ ابزاری بصورت خالی کار کند. این کار محصول را همگن و یکنواخت خواهد کرد و درنهایت قابل استفاده خواهد بود.

البته میتوانید از یک سری مواد دیگر از جمله آب مقطر به جای آب معمولی و سرکه سفید بجای آمونیاک نیز استفاده کنید که میتوانید با تست های متعدد بهترین ترکیب را برای کار و حرفه خود پیدا کنید. این دستگاه علاوه بر جواهرسازی در قطعات الکترونیک و غیره نیز کاربرد دارد.

دستگاه ultra برای طلا نقره و جواهرات سنگی

به یاد داشته باشید درسته التراسونیک برای فلزات از جمله طلا و نقره عالی است. اما برای سنگ ها میتواند خوب نباشد لذا باید تجربه کار با این دستگاه را داشته باشید. البته نترسید و این موضوع نباید ترس در شما ایجاد کند بلکه باید به عنوان راه حل و افزایش اطلاعات و تجربیات خود باشید تا بتوانید هر جواهری را الترا کنید. بعضا دستگاه الترا باعث شل شدن و افتادگی برخی نگین ها خواهد شد که این بی شک به دانش شما و اطلاعات شما بر می گردد.

دستگاه التراسونیک برای جواهرات نقره و طلا

با مقاله کامل در مورد التراسوتیک جواهرات در فروشگاه رکاب فارسی همراه شوید تا حداکثر نکات و اطلاعات را داشته باشید. برخی در دستگاه ها دارای نشان و تنظیم کننده دما هستند که شما میتوانید از 50 تا 70 درجه سانتی گراد آنرا برای انواع شامپوها استفاده کنید. با توجه به قطعه مورد نظر میتوانید قطعات خود را از یک تا 20 دقیقه در دستگاه التراسونیک قرار دهید. دما محصول بستگی به میزان سنگ، نوع سنگ و غیره دارد. عموما کارهایی که سنگ دارد باید در دمای پایین تر حتی 40 درجه الترا شوند. ولی زنجیر های نقره و غیره را میتوان با دمای بالاتری الترا کرد. این کار کاملا تجربی و بستگی به شناخت شما از جواهر پیش رو دارد.

چه سنگ هایی نباید شستشو شود ؟

باید متذکر شویم که نگین هایی مثل عقیق، زمرد و غیره را الترا نکنید یا با تجربه کافی و محصول های دست ساز متفاوت انجام دهید. الترا بویژه با شامپوهای خارجی به این گونه نگین ها آسیب می رساند. چون لرزش و صوت تولیدی در سنگ تاثیر گذار است. البته که شاید با چشم در لحظه اول قابل مشاهده نباشد اما به مرور زمان متوجه آن خواهید شد.

سنگ هایی که نباید التراسونیک کرد در رکاب فارسی

باید بدانید که سنگ هایی مثل فیروزه، کهربا، عقیق، لابرادوریت، اوپال، یشم، لاجورد، زمرد، مروارید، سنگ خورشید، کیانیت، فلوریت، توپاز، تورمالین، زیرکن را نباید الترا کنید. عموما در مراکز تخصصی این سنگ ها از روی رکاب باز می شوند سپس  بصورت مجزا سنگ شستشو و رکاب الترا می شود. البته اگر رکاب آبکاری داشته باشد نباید آنرا الترا کرد.

زمان تعویض شامپو شستشو

سوالی که زیاد می پرسند این است که چه زمانی مخزن را عوض کنیم. ما در رکاب فارسی بصورت دوره ای مخزن را جدید می کنیم. به طور کل زمانیکه که کف ظرف شما قابل دیدن نبود و آب کاملا کدر بود میتوانید آب را عوض کنید.

از نکات بعد از الترا میتوان به خشک کردن کار اشاره کرد. برای خشک کردن کار یک تکه دستمال کاغذی را روی سطح قرار دهید و با سشوار کمی به روی دستمال حرارت دهید. این کار قطعه را کاملا خشک خواهد کرد و از فرآیند اکسید جلوگیری می کند.

روی هر فلزی خوره های ریزی دارد که بدون استفاده از سشوار نمیتواند آب را از داخل آن خارج کرد لذا حتما این توصیه را از رکاب فارسی جدی بگیرید.

امیدواریم که مقاله کامل در مورد دستگاه التراسونیک جواهرات برای شما یا کسب و کار شما مفید بوده باشد. حتما اگر تجربه ای از کار با این دستگاه دارید با ما درمیان بگذارید. تجربه شما به عنوان یک فروشنده ابزار، طلا و جواهرساز همین طور یک مصرف کننده بسیار حائز اهمیت است.